Zasady gry w Petanque

Petanque to najbardziej popularna odmiana gry w kule (Jeux des Boules)

1. Rozgrywa się ją

zespołowo:

- trzech zawodników na trzech (triplety) (fr.:"triplettes") - najpopularniejsza forma,
- dwóch zawodników na dwóch (deble) (fr.: "doublettes")

lub indywidualnie:
- jeden zawodnik na jednego (single) (fr.: "tete a tete" ="sam na sam")

2. Gramy kulami metalowymi o średnicy od 70,5 do 80 mm i wadze od 650 do 800 g. Cel do którego rzucamy nasze kule, zwany popularnie świnką, koszonem, buszonem lub jackiem [wym. z angielskiego: dżekiem] to kulka o średnicy 25-35mm wykonana z drewna (najczęściej bukszpanu lub buku) lub tworzywa, często w żywych kolorach.

3. Drużyna, która wylosowała (np. poprzez rzut monetą) prawo pierwszego rzutu (będziemy ją nazywać drużyną A), rysuje na terenie gry kółko o średnicy 35-50 cm (lub kładzie na terenie gry kółko plastikowe o średnicy 50 cm) - będzie to miejsce, z którego zawodnicy będą wykonywać swoje rzuty.

4. Zawodnik drużyny A wchodzi do kółka i rzuca świnkę na odległość 6 do 10 metrów.

5. Następnie on, lub inny gracz z jego drużyny rzuca swoją kulę jak najbliżej świnki.

6. Potem gracz drużyny przeciwnej (drużyna B) stara się dorzucić swoją kulę jeszcze bliżej świnki niż uczynił to gracz drużyny A.

7. O kolejności kolejnych rzutów decyduje zasada - rzuca zawsze ta drużyna, której kule znajdują się dalej od świnki niż kula (kule) przeciwnika. Można także wybijać kule przeciwnika - grunt żeby osiągnąć zamierzony efekt, czyli żeby nasza kula (a docelowo jak najwięcej naszych kul) było bliżej, niż najbliższa kula drużyny przeciwnej.

8. Gdy już wszystkie kule obu drużyn zostały wyrzucone, to przystępuje się do liczenia punktów, według następujących zasad:

a)punkty zdobywa tylko ta drużyna, której kula jest najblżej świnki,

b) drużyna ta zdobywa tyle punktów, ile jej kul jest bliżej świnki niż najbliższa kula drużyny przeciwnej. Czyli jeśli najbliżej świnki są 2 kule drużyny A, a trzecia w kolejności jest kula drużyny B, to drużyna A zdobywa 2 punkty. Jak łatwo więc policzyć w jednej turze można zdobyć:

- w przypadku singli - od 1 do 3 punktów,

- w przypadku dubletów i tripletów - od 1 do 6 punktów.

 

c) jeśli najbliższe świnki kule obu drużyn są dokładnie w tej samej odległości od świnki, wynik jest zerowy (żadna drużyna nie zdobywa punktu)

d) po policzeniu punktów, każdy z graczy zabiera swoje kule i w miejscu, gdzie na końcu znajdowała się świnka, gracz drużyny, która zdobyła punkty rysuje nowe kółko (lub kładzie swoje plastikowe) i zabawa zaczyna się od nowa.

e) Mecz kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie 13 punktów (poprzez sumowanie zdobytych przez tę drużynę punktów w poszczególnych turach).

 

Tyle zasad ogólnych. Ze szczegółowym regulaminem gry można zapoznać się na stronie Polskiej Federacji Petanque: www.petanque.pl


Galeria: